Jak wspierać pracowników w świecie BANI?

Model BANI został zaproponowany w 2022 roku przez futurologa Jamaisa Cascio https://ageofbani.com/ jako framework dla lepszego rozumienia świata.

Co to jest świat BANI?

Akronim BANI oznacza:

B

Brittle / Kruchy

Światy i systemy mogą wydawać się solidne, ale w rzeczywistości są podatne na nagłe załamania

A

Anxious / Niespokojny

Poczucie niepewności, stres i lęk wynikają z ciągłych zmian i presji.

N

Non-linear / Nieliniowy

Skutki zdarzeń mogą być nieproporcjonalne do przyczyn; małe zmiany mogą wywołać ogromne konsekwencje.

I

Incomprehensible / Niezrozumiały

Możemy nie rozumieć złożonych procesów, które nas otaczają.

Model BANI koncentruje się na emocjach i ludzkich reakcjach na kryzysy, odzwierciedla wyzwania współczesnego społeczeństwa, ale także stanowi wytyczne dla firm, które chcą odnaleźć się w tym złożonym, nieprzewidywalnym świecie. W biznesie nie chodzi już tylko o stabilność i przewidywalność, ale o umiejętność zarządzania zmiennością, niepewnością i kruchością systemów.

W kontekście zarządzania ludźmi oznacza to konieczność nowego podejścia do przywództwa, komunikacji i motywowania, a w kontekście organizacji potrzebę rozwijania umiejętności pracowników w zakresie radzenia sobie ze stresem, niepokojem i lękiem, wzajemnego wsparcia i dbania o dobrostan psychiczny.

Co może stać u podstaw stresu i lęku pracowników?

Aby lepiej zrozumieć, co może stać u podstaw stresu i lęku pracowników, warto przyjrzeć się poszczególnym czynnikom bardziej szczegółowo.

Kultura organizacyjna

Współpraca i komunikacja

Jak działy HR mogą wspierać pracowników?

W odpowiedzi na wyzwania świata BANI oraz potrzeby pracowników rolą działów HR jest łagodzenie stresu i lęku poprzez tworzenie wspierającego środowiska pracy i rozwijanie dobrych relacji w zespołach.

Przykłady dobrych praktyk:

1. Zarządzanie sytuacjami kryzysowymi

2. Zapewnienie wsparcia emocjonalnego

3. Promowanie zdrowia psychicznego

4. Budowanie środowiska otwartości i zaufania

Czy jest możliwe życie bez strachu i lęku?

Strach i lęk to z pozoru podobne pojęcia, ale różnią się między innymi przyczyną powstawania. Strach to reakcja na konkretne, realne niebezpieczeństwo („uciekam, bo goni mnie tygrys”), lęk jest bardziej ogólny i często związany z projektowaniem zagrożeń („martwię się, że coś złego się wydarzy”).

Życie bez strachu nie jest możliwe, bo strach to podstawowa i ewolucyjnie niezbędna emocja. Bez niej ludzie nie reagowaliby na realne zagrożenia, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Całkowite życie bez lęku również jest mało realne, ale można nauczyć się z nim żyć w sposób, który nie paraliżuje codzienności. I dlatego ważne jest, aby zapewniać pracownikom różne formy wsparcia, które pomogą pokonać lęk i budować emocjonalny dobrostan.