Jak wspierać finansowy wellbeing pracowników w świecie VUCA?

Współczesny świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek. VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity) to akronim opisujący zmienne i niepewne warunki, w jakich przyszło nam żyć. Pieniądze są często synonim poczucia bezpieczeństwa, zatem dbanie o dobrostan finansowy pracowników staje się ważnym elementem strategii HR opartej na współodpowiedzialności pracownika oraz organizacji, w której pracuje i otrzymuje wynagrodzenie.

Czym jest finansowy wellbeing?

Finansowy wellbeing to stan, w którym pracownik czuje się bezpiecznie w kwestiach ekonomicznych, ma kontrolę nad swoimi finansami i posiada narzędzia do podejmowania mądrych decyzji finansowych.

Finansowy wellbeing obejmuje:

  • Przewidywalność dochodów i finansową stabilność,
  • Zdolność do zarządzania bieżącymi i przyszłymi wydatkami,
  • Możliwość oszczędzania i/lub inwestowania,
  • Minimalizowanie stresu związanego z finansami (poduszka finansowa),
  • Dostęp do finansowej edukacji.

Jakie zagrożenia niesie świat VUCA?

Jak pracodawca może wspierać finansowy wellbeing?

1. Edukacja finansowa jako stały punkt na mapie szkoleń (EAP)

Organizowanie webinarów i szkoleń dotyczących zarządzania budżetem domowym, zarządzania wydatkami, unikania długówm, znajomości produktów finansowych np. kredytów, ubezpieczeń.

2. Benefity wspierające finanse pracowników

3. Dostęp do ekspertów ds. finansów (EAP)

Zapewnienie pracownikom dostępu do konsultacji z ekspertami, którzy odpowiedzą na pytania dot. kredytów, pożyczek, ubezpieczeń.

4. Dostęp do konsultacji prawnych (EAP)

Zapewnienie pracownikom dostępu do konsultacji prawnych w sytuacjach problemów np. spłata długów czy spory z instytucjami finansowymi np. firmami ubezpieczeniowymi, bankami.

5. Wspiercie psychologiczne w trudnych sytuacjach związanych z finansami (EAP)

Stres finansowy może prowadzić do wyczerpania emocjonalnego a nawet problemów zdrowotnych, dlatego elementem wellbeingu finansowego jest wsparcie psychologiczne. Dodatkowo profesjonalna pomoc psychologiczna jest niezbędna w przypadku problemów takich jak uzależnienie od hazardu, zakupoholizm, czy popadanie w długi wskutek błędnych decyzji lub oszustwa.

6. Transparentna komunikacja

Pracownicy powinni rozumieć strukturę swojego wynagrodzenia (total reward statement), zasady wynagrodzeń w organizacji związanych z podwyżkami, premiami oraz benefitami. Jasna komunikacja na temat polityki wynagrodzeniowej firmy wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia kadrze menedżerskiej zarządzanie oczekiwaniami pracowników.

Podsumowanie

W świecie VUCA finansowy wellbeing przestaje być luksusem i staje się koniecznością. Firmy, które inwestują w edukację finansową, oferują programy wsparcia oraz promują autentyczny wellbeing, budują zaangażowanie, motywację oraz lojalność pracowników. Wspierając dobrostan finansowy pracowników, organizacje tworzą odporną na wstrząsy, antykruchą strukturę. Jako liderzy biznesu i HRowcy mamy obowiązek budować kulturę finansowej świadomości – to inwestycja, która zaprocentuje na wielu poziomach.