Współczesny świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek. VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity) to akronim opisujący zmienne i niepewne warunki, w jakich przyszło nam żyć. Pieniądze są często synonim poczucia bezpieczeństwa, zatem dbanie o dobrostan finansowy pracowników staje się ważnym elementem strategii HR opartej na współodpowiedzialności pracownika oraz organizacji, w której pracuje i otrzymuje wynagrodzenie.
Czym jest finansowy wellbeing?
Finansowy wellbeing to stan, w którym pracownik czuje się bezpiecznie w kwestiach ekonomicznych, ma kontrolę nad swoimi finansami i posiada narzędzia do podejmowania mądrych decyzji finansowych.
Finansowy wellbeing obejmuje:
- Przewidywalność dochodów i finansową stabilność,
- Zdolność do zarządzania bieżącymi i przyszłymi wydatkami,
- Możliwość oszczędzania i/lub inwestowania,
- Minimalizowanie stresu związanego z finansami (poduszka finansowa),
- Dostęp do finansowej edukacji.
Jakie zagrożenia niesie świat VUCA?
-
Niepewność zatrudnienia
redukcja zatrudnienia wskutek automatyzacji, digitalizacji i zmian technologicznych -
Zmienne warunki gospodarcze i polityczne
inflacja, recesje, zmiany na rynkach pracy -
Złożoność systemu finansowego
trudność w doborze odpowiednich instrumentów finansowych np. inwestowanie -
Szybko zmieniające się otoczenie
przepływ informacji, dostęp do danych, innowacyjne, aczkolwiek niepewne instrumenty finansowe -
Niepewna przyszłość
kolejne pandemie, wojny, kryzysy energetyczne
Jak pracodawca może wspierać finansowy wellbeing?
1. Edukacja finansowa jako stały punkt na mapie szkoleń (EAP)
Organizowanie webinarów i szkoleń dotyczących zarządzania budżetem domowym, zarządzania wydatkami, unikania długówm, znajomości produktów finansowych np. kredytów, ubezpieczeń.
2. Benefity wspierające finanse pracowników
- Dofinansowanie posiłków
- Dofinansowanie opieki zdrowotnej
- Dofinansowanie ubezpieczeń
- Programy oszczędzania i emerytalne
- Wsparcie finansowe w nagłych przypadkach (np. pożyczki, zaliczki na poczet pensji)
3. Dostęp do ekspertów ds. finansów (EAP)
Zapewnienie pracownikom dostępu do konsultacji z ekspertami, którzy odpowiedzą na pytania dot. kredytów, pożyczek, ubezpieczeń.
4. Dostęp do konsultacji prawnych (EAP)
Zapewnienie pracownikom dostępu do konsultacji prawnych w sytuacjach problemów np. spłata długów czy spory z instytucjami finansowymi np. firmami ubezpieczeniowymi, bankami.
5. Wspiercie psychologiczne w trudnych sytuacjach związanych z finansami (EAP)
Stres finansowy może prowadzić do wyczerpania emocjonalnego a nawet problemów zdrowotnych, dlatego elementem wellbeingu finansowego jest wsparcie psychologiczne. Dodatkowo profesjonalna pomoc psychologiczna jest niezbędna w przypadku problemów takich jak uzależnienie od hazardu, zakupoholizm, czy popadanie w długi wskutek błędnych decyzji lub oszustwa.
6. Transparentna komunikacja
Pracownicy powinni rozumieć strukturę swojego wynagrodzenia (total reward statement), zasady wynagrodzeń w organizacji związanych z podwyżkami, premiami oraz benefitami. Jasna komunikacja na temat polityki wynagrodzeniowej firmy wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia kadrze menedżerskiej zarządzanie oczekiwaniami pracowników.
Podsumowanie
W świecie VUCA finansowy wellbeing przestaje być luksusem i staje się koniecznością. Firmy, które inwestują w edukację finansową, oferują programy wsparcia oraz promują autentyczny wellbeing, budują zaangażowanie, motywację oraz lojalność pracowników. Wspierając dobrostan finansowy pracowników, organizacje tworzą odporną na wstrząsy, antykruchą strukturę. Jako liderzy biznesu i HRowcy mamy obowiązek budować kulturę finansowej świadomości – to inwestycja, która zaprocentuje na wielu poziomach.