EAP – Program Wsparcia Pracowników

statystyki eap24 2024

EAP24 w liczbach – Statystyki 2024

W poprzednim wpisie omówiliśmy trendy, które naszym zdaniem będą kształtować politykę HR i wellbeing w 2025 roku. Zapraszamy do lektury tutajW tym artykule chcemy podzielić się z Państwem danymi za 2024 rok, które pokazują, w jaki sposób pracownicy korzystają ze wsparcia w ramach programu EAP24.  To nie tylko rzetelne dane – to realne historie pracowników, ich problemy i sukcesy.  Za każdą liczbą kryją się ludzie i wsparcie prowadzące ku ich przemianom – efektem jest lepsze samopoczucie, mniej odczuwalny stres, a nawet sukcesy w życiu zawodowym. 

Demografia

Płeć a zainteresowanie wsparciem

W 2024 roku zaobserwowaliśmy ważny i pozytywny trend – mężczyźni coraz chętniej korzystają z pomocy w ramach programu EAP. W minionym roku konsultacje z kobietami stanowiły 65% wszystkich sesji, a z mężczyznami 35% całości. To oznacza wzrost zainteresowania wsparciem wśród mężczyzn o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku.

Coraz większa liczba mężczyzn decyduje się na korzystanie ze wsparcia psychologicznego. W naszej ocenie jest to wynikiem zmieniających się norm społecznych i rosnącej akceptacji dla otwartego wyrażania emocji, potrzeby rozmowy na ten temat oraz sięgania po profesjonalną pomoc. Dodatkowo, dostępność usług psychologicznych, w tym w formie telefonicznej lub online, sprawia, że mężczyźni mogą korzystać z pomocy w sposób bardziej dyskretny i dostosowany do ich oczekiwań.

Wiek uczestników konsultacji

Dane z 2024 roku potwierdzają, że program EAP jest uniwersalnym narzędziem wsparcia, skutecznym i potrzebnym pracownikom niezależnie od ich wieku. Widzimy, że zarówno młodsi, jak i starsi pracownicy korzystają ze wsparcia w zbliżonym stopniu, co pokazuje, że potrzeba zadbania o zdrowie psychiczne jest równie istotna na każdym etapie życia zawodowego i prywatnego. 46% konsultacji obejmuje osoby w wieku 35-49 lat, a niewiele mniej, bo 44%, przypada na grupę 20-34 lat. To wyraźnie pokazuje, że wsparcie psychologiczne w ramach EAP jest uniwersalne i odpowiada na potrzeby wszystkich pokoleń w miejscu pracy.

eap24 statystyki wiek

Pozytywnym sygnałem jest również wzrost liczby konsultacji wśród osób powyżej 50 roku życia, którzy stanowią 7% wszystkich uczestników. To wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku. Rosnąca otwartość starszych pracowników do korzystania z programu EAP to dowód na to, że programy wsparcia są postrzegane jako wartościowe narzędzie, niezależnie od etapu życia czy kariery zawodowej.

Forma konsultacji

Pojedyncza konsultacja czy seria konsultacji?

Analiza danych ilościowych rok do roku pokazuje, że stale rośnie znaczenie procesu wsparcia. Wykorzystanie wzrosło aż o 72% rok do roku (tak samo u kobiet jak i u mężczyzn). Średnia liczba konsultacji na uczestnika w 2024 roku wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 35%.

Oznacza to, że psychoedukacja przynosi rezultaty – pracownicy coraz odważniej, chętniej i regularniej sięgają po pomoc, szukając skutecznych rozwiązań swoich problemów. Częściej, zachęceni dobrym doświadczeniem, korzystają z konsultacji kolejny raz.

Nasz krótkoterminowy proces wsparcia jest zgodny ze standardami programów EAP obowiązującymi na całym świecie. Oferujemy kilka następujących po sobie spotkań, które mają na celu rozwiązanie problemu, z którym zgłasza się uczestnik. Skupiamy się przede wszystkim na sprawnym procesie, który pomoże jak najszybciej powrócić pracownikowi do efektywnego funkcjonowania w obszarze zawodowym.

Telefon czy wideo?

Aż 68% wszystkich spotkań w 2024 roku odbyło się w formie wideo konsultacji, natomiast 32% stanowiły rozmowy telefoniczne. Ta tendencja odzwierciedla rosnącą potrzebę bardziej interaktywnej i angażującej formy komunikacji, a rozmowy wideo coraz częściej są wybierane jako standardowy i wygodny rodzaj spotkania. Popularność wideo rozmów znacząco wzrosła – o prawie 300% rok do roku.

Duże zainteresowanie wideo konsultacjami ma swoje uzasadnienie. Ta forma wsparcia umożliwia bardziej osobisty kontakt i pozwala na na obserwację mimiki, reakcji i emocji rozmówcy, przy jednoczesnym wygodnym dostępie, bez wychodzenia z domu.

Dane te wskazują, że uczestnicy coraz częściej poszukują bardziej angażującego wsparcia, które daje poczucie bliskości i lepszego zrozumienia przy jednoczesnym zaoszczędzeniu czasu na dojazdy. Wideo konsultacje są świetnym i elastycznym rozwiązaniem, łączącym te potrzeby.

Rodzaj wsparcia

Wsparcie psychologiczne w 2024 roku stanowiło 67% wszystkich konsultacji, co utrzymuje je na porównywalnym poziomie względem roku poprzedniego. Co więcej, choć udział procentowy wsparcia psychologicznego pozostał identyczny, liczba osób zainteresowanych korzystanie ze wsparcia wyraźnie wzrosła.  Pracownicy najczęściej korzystali z konsultacji dotyczących zdrowia psychicznego w życiu prywatnym i zawodowym, co stanowiło aż 83% wszystkich spotkań w ramach wsparcia psychologicznego. Pozostałe 17% to inne tematy, takie jak wsparcie rodzicielskie czy psychodietetyka. To pokazuje, jak istotne jest kompleksowe podejście do dobrostanu, obejmujące zarówno sferę osobistą, jak i zawodową. 

Korzystanie ze wsparcia menedżerskiego również odnotowało wzrost, osiągając 5% udziału w całości konsultacji. Choć liczba ta wydaje się niewielka, to należy pamiętać, że kadra menedżerska zazwyczaj stanowi około 10% populacji pracowników. Wzrost o niemal 100% w porównaniu do ubiegłego roku, pokazuje coraz większą potrzebę wsparcia dla osób zarządzających. A menedżerowie dostrzegają wartość w korzystaniu z profesjonalnego wsparcia, szukając pomocy w rozwiązywaniu bieżących problemów, zarządzaniu ludźmi oraz rozwijaniu kompetencji liderskich. 

W 2024 roku wsparcie finansowo-prawne odnotowało znaczny wzrost zainteresowania, stając się jednym z najszybciej rozwijających się obszarów konsultacji – wykorzystanie konsultacji prawno-finansowych wzrosło o ok. 400% w porównaniu do roku poprzedniego. Ten rodzaj wsparcia obejmuje tematy takie jak podatki, windykacja należności, restrukturyzacja zadłużenia, darowizny, spadki, zakup i najem nieruchomości i inne pokrewne tematy. To wyraźny sygnał, że pracownicy coraz częściej szukają specjalistycznych i rzetelnych porad, zamiast polegać na niepewnych informacjach z Internetu.  Spersonalizowane wsparcie w tym obszarze dostarcza konkretnych rozwiązań dopasowanych do indywidualnej sytuacji pracownika, co zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa i pewności przy podejmowaniu życiowych decyzji. 

Najczęściej poruszane tematy w ramach wsparcia finansowo-prawnego w 2024 roku to: 

  • podatki,   
  • kupno i najem nieruchomości,
  • testamenty i spadki.

Te wyniki pokazują, że pracownicy nie tylko chcą dbać o swoje finanse i majątek, ale także planują swoją przyszłość i zabezpieczenie majątkowe. Wzrost popularności tego rodzaju konsultacji potwierdza, że edukacja i wsparcie w zakresie spraw formalnych i finansowych to istotny element dbania o pracowników. 

Najczęstsze tematy konsultacji

W 2024 roku najczęstsze tematy konsultacji psychologicznych dotyczyły relacji z partnerem lub bliskimi (27%), emocji i nastroju (23%), stresu w życiu prywatnym lub w pracy (14%), zdrowia psychicznego tj. depresja i stany lękowe (11%).   

eap statystyki tematy wparcia

Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że życie prywatne pracowników ma ogromny wpływ na ich efektywność w pracy. Zapewnienie im szerokiego wsparcia ma pozytywny wpływ na ich samopoczucie i lepsze funkcjonowanie w obszarze zawodowym.  Wsparcie pracowników w sytuacji problemów związanych ze zdrowiem psychicznych czy relacji z bliskimi nie tylko poprawia jakość ich życia, ale również przekłada się na większe zaangażowanie i motywację w pracy. Tym samym ważne jest holistyczne podejście do dobrostanu pracowników – uwzględniające zarówno życie zawodowe, jak i prywatne. 

Webinary EAP24

Rok 2024 był dla EAP24 ważny pod względem edukacji i dzielenia się wiedzą. Przeprowadziliśmy 37 webinarów dla pracowników naszych klientów, co oznacza średnio 3 webinary miesięcznie. 

Nasze wydarzenia spotkały się z dużym zainteresowaniem – blisko 25 000 osób zarejestrowało się na wydarzenia, chcąc zdobywać wiedzę w obszarach związanych z dobrostanem, zdrowiem psychicznym i rozwojem osobistym. 

Najpopularniejsze tematy webinarów w 2024 roku: 

  • „Czy starzenie mózgu można zatrzymać?” – praktyczne wskazówki dotyczące zachowania sprawności umysłowej. 
  • „Stres – nasz wróg czy przyjaciel?” – jak wykorzystać stres jako narzędzie do rozwoju i motywacji. 
  • „Dogadaj się ze swoim wewnętrznym krytykiem” – budowanie pewności siebie i radzenie sobie z negatywnymi myślami. 
  • „Higiena snu – jak zadbać o zdrowy sen?” – techniki poprawy jakości snu i regeneracji. 
  • „Pozytywne rodzicielstwo – jak czerpać z niego radość?” – balansowanie życia zawodowego i rodzinnego. 

Aż trzy z tych tematów przyciągnęły ponad 1500 uczestników, a średnie zainteresowanie każdym webinarem to blisko 700 osób.  Zainteresowanie pracowników tymi tematami pokazuje, jak ważne są dla nich zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, rozwojem osobistym i równowagą między pracą a życiem prywatnym.  

Jeśli są Państwo ciekawi, jak webinary mogą wesprzeć rozwój pracowników w organizacji, zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą webinarów.

Nowości w EAP24

W 2024 roku w EAP24 nie tylko rozwijaliśmy swoje standardowe usługi, ale także wprowadziliśmy nowe rozwiązania.  

Nowa odsłona platformy myEAP24

Jednym z największych wydarzeń było uruchomienie nowej, jeszcze lepszej wersji platformy myEAP24.pl.  Platforma oferuje różne ścieżki wsparcia i konsultacji ze specjalistą oraz dostęp do materiałów edukacyjnych w postaci artykułów, nagrań webinarów, webinarów na żywo.  myEAP24 to narzędzie, które odpowiada na współczesne potrzeby rynku – umożliwia pracownikom dostęp do wiedzy i wsparcia w elastyczny, wygodny sposób, niezależnie od miejsca i czasu. 

Webinary on demand

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie edukacją w zakresie zdrowia psychicznego i rozwoju osobistego, uruchomiliśmy możliwość zorganizowania webinarów psychoedukacyjnych, poza standardowym programem EAP. To oznacza, że można z nich skorzystać bez konieczności korzystania z naszych pozostałych usług.  Dzięki tej ofercie firmy, które nie korzystają z programu, mogą wspierać swoich pracowników poprzez pojedyncze sesje edukacyjne. Webinary dostarczają praktycznych narzędzi i wiedzy, pomagając pracownikom radzić sobie ze stresem, zarządzać emocjami i rozwijać kompetencje osobiste. Taka forma szkolenia to proste i skuteczne rozwiązanie, które umożliwia natychmiastowe wdrożenie wsparcia edukacyjnego w każdej organizacji – bez długoterminowych zobowiązań. 

Rok współpracy z Optum Health

Miniony rok to także rozszerzona współpraca EAP24 z Optum Health [LINK]– jednym z globalnych liderów w obszarze programów zdrowotnych, EAP i wellbeing. Optum Health ma ponad 37 lat doświadczenia, jest obecne w ponad 200 krajach, oferuje wsparcie dla 2 000 międzynarodowych firm i ponad 11 milionów klientów indywidualnych. Dołączenie do grona partnerów Optum Health to dla nas ogromne wyróżnienie, poprzedzone szczegółowym procesem due diligence w wielu obszarach.  Dzięki tej współpracy, EAP24 działając lokalnie spełnia najwyższe międzynarodowe standardy usług employee assistance. Nasi klienci mają pewność, że korzystają z rozwiązań dostosowanych do globalnych wyzwań i trendów, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i znajomości lokalnych realiów. To krok, który pozwala nam rozwijać się jako lider rynku w Polsce i jeszcze skuteczniej wspierać organizacje w budowaniu zdrowych, zmotywowanych zespołów. 

Podsumowując, rok 2024 był pełen dynamicznych zmian, innowacji i rozwoju. W 2025 planujemy jeszcze więcej nowości i udoskonaleń naszych usług, które pozwolą nam jeszcze skuteczniej wspierać pracowników i organizacje. 

Jeśli jeszcze Państwo nie korzystają z programu EAP, zachęcamy do współpracy. Wystarczy umówić spotkanie z naszym specjalistą, by dowiedzieć się, jak program EAP i nasze usługi mogą wesprzeć Państwa firmę i jej pracowników.